Chcete si splnit sen o vlastní bydlení, jedním z řešení může být právě volba šikovného úvěru, který pomůžete tento sen financovat. Každým rokem se však pravidla pro získání úvěru zpřísňují a žadatelé tak odcházejí z bankovních domů s nepořízenou. Jaké jsou důvody pro zamítnutí úvěru? Diskvalifikačním faktorů může být celá řada a v takových případech jsou banky velice nekompromisní.
Na trhu je v posledních letech přebytek likvidity, banky tak doslova bojují o každého nového klienta. Stále častěji se tak můžeme setkávat s novými a výrazně výhodnějšími nabídkami u řady bankovních i nebankovních společností. Ovšem proti nim tak trochu stojí přísná legislativa, která přímo vymezuje, komu mohou banky úvěr poskytnout. Každý žadatel je nejdříve podroben zdlouhavému schvalovacímu procesu, který zkoumá zejména bonitu samotného žadatele. Banka vám tak nikdy nemůže úvěr nabídnout, dokud si dostatečně neprověří, zda jste schopni bez problému splácet. Klient by posléze mohl celou smlouvu napadnout pro neplatnost, což by mohlo mít pro samotnou banku nedozírné následky. Zamítnutí žádosti o úvěr tak není jakási neochota banky, ale právě přísná legislativa, kterou vymezuje zákon o spotřebitelském úvěru.
Pracovní smlouva na dobu neurčitou
Je vcelku pochopitelné, že žadatel musí mít pravidelní příjem na to, aby mohl úvěr bez problému splácet. Pravidelný příjem mu garantuje právě pracovní smlouva na dobu neurčitou, která při schvalování jakéhokoliv úvěru hraje velmi významnou roli. Pokud žadateli zkušební nebo výpovědní lhůta v zaměstnání, banka nemá jistotu, že bude schopen dlouhodobě splácet a takovou žádost zamítne.
Záznam v registru
Negativní záznam v registru dlužníků může být opět důvodem, proč banka žadateli peníze zkrátka nepůjčí. Jediným řešením pro tako žadatele mohou být nebankovní společnosti, které neberou negativní záznam v registru v potaz při schvalování úvěru. Hypotéka bez registru tak může být skvělou volbou.