V momentě, kdy dostudujeme, začneme chodit do práce a pokud nás nepostihne nějaká katastrofa, tak chodíme do práce až do důchodu. Za svou práci dostáváme mzdu. Někdo minimální, někdo průměrnou a někdo nadprůměrnou. Takhle si to většinou dělíme sami, ale toto dělení má i skutečný základ ve skutečných pojmech.
Státem je definovaná minimální mzda, která vám zaručuje, že pracujete-li na plný úvazek, nesmí vám zaměstnavatel vyplatit měsíčně méně. Ale od minimální mzdy se odvozují další věci, jako příspěvky, např. příspěvky na bydlení, nebo příspěvky na dítě, které jsou definovány vždy od určitého násobku minimální mzdy.
Pobírat minimální mzdu není jistě úplně příjemné, naspořit nějakou vyšší částku např. na koupi domu bude asi problematické, ale vždy máte možnost vzít si třeba nebankovní půjčku.
Pobírat minimální mzdu, to chce hodně plánování, co si můžete a co si nemůžete dovolit. V zaměstnání byste měli vždy trvat na plném pracovním úvazku, protože přistoupíte-li na částečný pracovní úvazek, nemusí vám zaměstnavatel vyplácet minimální mzdu, ale jen její poměrnou část.
Řeknete-li, že pobíráte průměrnou mzdu, tak tím nejspíš myslíte, že to není ani málo, ale ani moc. Nicméně průměrná mzda se každým rokem vypočítává celostátně a má být jakýmsi měřítkem, jak si vede stát. Pravdou je, že té státně uznané průměrné mzdy nedosahuje průměrná část populace, ale pravděpodobně máte něco méně než je průměrná mzda.
Pobírat průměrnou mzdu, tak to znamená, že máte slušně zajištěný životní styl a nemusíte každou korunu obracet v ruce. Co s průměrnou mzdou? https://nebankovni-hypoteky-cz.cz/co-s-prumernou-mzdou/. S průměrnou mzdou už se nežije až tak špatně. Většinou máte nějakou tu korunu na ušetření a požádat banku o půjčku taky nebude problém. Pochopitelně nejlíp se mají ti, co mají nadprůměrnou mzdu. Pokud k nim patříte, tak gratulujeme!