Většina z nás již v dětství při návštěvě zoologické zahrady se pravděpodobně nejvíce těšila na to až uvidí žirafu, protože ta zdaleka nepřipomíná nic, s čím jsme se setkali dříve, ale rozhodně i poté. Neobvyklé stvoření, které je nejvyšším suchozemským zvířetem na celé naší planetě a dožívá se 25 let. Dospělí jedinci váží 790-1270 kg a jsou vysocí až 4,3-5,8 m.
Existují však otázky, které nás trápily od té doby, co jsme byli malí a dneska se pokusíme na pár z nich odpovědět.
Proč je žirafa tak vysoká? A kolik má obratlů?
Stoprocentní odpověď neexistuje, ale pravděpodobně je to způsobeno evolucí, aby žirafy mohly na nebezpečné africké savaně sledovat prostředí kolem sebe a aby náhodou nepřehlédly připadného dravce. Důležitá je také jejich strava, která se především skládá z listí stromů, ke kterému by se jinak vůbec nedostaly. Překvapivé také je, že žirafy mají úplně stejný počet obratlů jako lidé. Rozdíl je ale v délce jednotlivých obratlů, protože ty u lidí mají délku 1,27 cm, a u žiraf 25,4 cm.
Jak to zvládá srdce žirafy? Nemá náhodou odkrvený mozek? Jak je možné, že nezkolabuje, když např. vrtí hlavou?
Velice dobrá otázka. Srdce žirafy údajně je neuvěřitelně velké (0,6 m) a zdatné, protože se v něm vyvinuly silné svalové stěny, které způsobují to, že krevní tlak je dvakrát větší než u ostatních zvířat a díky tomu všechny její orgány včetně mozku jsou dostatečně dokrvené, ať manipuluje svou hlavou jakkoliv.
Jak spí?
Spí ve stoje od 5 do 30 min denně. Nejedná se však o souvislý spánek. Většinou se zdřímnou pouze na 1-2 min, protože celý den (16 až 20 h) se věnují jídlu. Druhým aspektem je, že nechtějí ohrozit svůj život a hlídají svoje okolí.
Proč žirafy mají modrý jazyk?
Neexistuje žádné stoprocentní vysvětlení, ale pravděpodobně jazyk žirafy obsahuje daleko více melaninu, aby byl chráněn před UV zářením – pod vlivem Slunce se zbarvuje modře nebo fialově.