Naši předkové měli jiné stravovací návyky, především lépe vnímali svět kolem sebe v jeho přirozené podobě. Využívali aktuálního bohatství, které jim příroda dopřála, a to doslova za pár korun. Neměli sice technické vymoženosti numerických modelů, které předpovídaly počasí se značnou přesností, ale používali vlastní intuici a selský rozum.
Namísto paprik a rajčat měli v zimě zásobu kysaného zelí, kapusty a brambor, jahody byly jen sezonním ovocem a přes zimu bylo možné uskladnit pouze některé odrůdy jablek a hrušek. Jejich strava byla méně syntetická, bez polotovarů, přírodnější, zdravější. Ve srovnání se současnou populací se také mnohem více hýbali, většinou vykonávali namáhavou fyzickou práci a zdá se, že i přesto prožívali bohatší život než my dnes.
Významným pomocníkem, zejména v zimě, kdy je čerstvých plodin nedostatek, jim byla naklíčená semena. Nechat vzejít i v tomto období lze v podstatě cokoli, počínaje luštěninami, přes obilí a konče olejnatými semínky, a dokonce i plevelnatými rostlinami. I ty jsou zásobárnou vitamínů a potřebných enzymů, které usnadňují trávení.
V každém semenu je ukrytý životní potenciál
Lepší stravitelnost je také jedním z důvodů, proč nechat naklíčit luštěniny a obilí. Ať už je pojídáte zasyrova, nebo povařené, organismus z nich získá mnohem více živin. Musíte si uvědomit, že každé semínko na klíčenív sobě ukrývá obrovský životní potenciál, stačí je pozorovat při procesu klíčení a bude vám to připadat jako hotový zázrak. Kde se bere ta síla, co z obyčejného vlašského ořechu ve skořápce vyžene drobný stvol a za dvacet let už máte na zahradě vzrostlý strom, co plodí každoročně desítky dalších ořechů – z nich mohou vyrůst další ořešáky, a tak pořád dokola.
My lidé považujeme za zázrak úžasné výtvory techniky – automobily, letadla, kosmické lodě, satelity, internet, ale častokrát zapomínáme na to základní, že technika nám je jen ku pomoci, a že naše tělesná schránka není robotický mechanismus, nýbrž mnohobuněčný organismus vyžadující náležitou péči a starostlivost.
Vezměme si tedy příklad z generací, co tu byly před námi, a pokusme se doma vypěstovat si to, co nám prospěje. Klíčit lze hrách, čočku, fazole mungo a adzuki, veškeré obiloviny včetně kukuřice a rýže, nebo třeba řeřicha, semínka hořčice, rukola, brokolice, fenykl, bazalka a spousta dalších.